Wymiana ze szkołą z Osnabrück

W dniach 30 marca – 3 kwietnia 2025 roku uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu gościli uczniów ze szkoły partnerskiej z Osnabrück. Program wymiany rozpoczął się w poniedziałek od wspólnego śniadania.
Następnie uczniowie brali udział w zabawach integracyjnych, które pozwoliły na lepsze poznanie się oraz nawiązywanie nowych przyjaźni. Grupa udała się do Środowiskowego Domu Samopomocy w Rawiczu, gdzie uczestnicy programu mieli okazję zapoznać się z działalnością tego miejsca i poznać jego podopiecznych. Dzień zakończył się udziałem w wykładzie Pani Hanny Schudy z Team Europe, który wzbogacił uczestników o nowe perspektywy na temat współpracy międzynarodowej w Europie.
Wtorek był dniem poświęconym odkrywaniu Rawicza i jego okolic. Uczestnicy wybrali się na grę miejską, która pozwoliła im w interaktywny sposób poznać najpiękniejsze i najciekawsze zakątki miasta. Podczas gry odwiedzili Muzeum Ziemi Rawickiej, gdzie zapoznali się z historią regionu oraz lokalny targ, który stanowił świetną okazję do zapoznania się z lokalnymi tradycjami i kulturą. Młodzież wzięła udział w spotkaniu z burmistrzem Rawicza- Panem Grzegorzem Kubikiem, który opowiedział o rozwoju miasta oraz o współpracy międzynarodowej. Zwieńczeniem dnia były refleksje na temat wspólnej przyszłości w Europie oraz wymiana spostrzeżeń i doświadczeń z dotychczasowego pobytu.
Środa i czwartek to czas na zwiedzanie stolicy Polski – Warszawy. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić warszawską starówkę, będącą częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Łazienki Królewskie, gdzie podziwiali piękno parku i pałacu. Kolejnym punktem programu było Centrum Multimedialne Europa Experience, które umożliwiło gościom interaktywne zapoznanie się z historią i kulturą Europy. Z kolei Muzeum Polin dostarczyło wiedzy na temat historii Żydów w Polsce, co stanowiło cenne uzupełnienie programu. Te dni w Warszawie były dla wszystkich niezwykle wartościowe i inspirujące do planowania kolejnych wspólnych wycieczek.
W piątek, po wspólnym śniadaniu i podsumowaniu projektu, który pozwolił uczestnikom na wymianę doświadczeń i refleksji, nadszedł czas pożegnania. Goście ze szkoły partnerskiej opuścili Rawicz, a uczestnicy programu wrócili do swoich codziennych obowiązków, pełni nowych wrażeń i doświadczeń. Wydarzenie to stanowiło nie tylko okazję do poznania nowych ludzi, ale także do pogłębienia wiedzy na temat kultury, historii i współpracy międzynarodowej. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Paula Wałoszek