Wymiana ze szkołą partnerską w Osnabrück
W dniach 25-29.09.2023 r. przebywała w Rawiczu grupa piętnaściorga uczniów wraz z trzema opiekunami ze szkoły partnerskiej Berufsschulzentrum am Westerberg w Osnabrück.
Było to kolejne spotkanie obu szkół w ramach wymiany uczniowskiej, która trwa już 24 lata.
Program tegorocznego spotkania nosił tytuł „Ksenofobia, wykluczenie, przemoc, uprzedzenia w dzisiejszym świecie i sposoby reagowania na takie problemy społeczne. Chcemy żyć w pokoju.”
Niemieccy uczniowie zakwaterowani byli u swoich polskich koleżanek i kolegów. Dzięki temu mogli dokładniej poznać zwyczaje i kulturę polską, ponadto była to wspaniała okazja do ćwiczenia umiejętności językowych dla uczniów z obu krajów- językiem porozumiewania się był bowiem najczęściej język angielski.
W poniedziałek późnym popołudniem nastąpiło powitanie gości na dworcu PKP.
Wtorek był dniem, w którym niemieccy uczniowie i nauczyciele mieli okazję do obejrzenia naszej szkoły, zwiedzania miasta oraz wizyty w Muzeum Ziemi Rawickiej.
Następnie obie grupy wzięły udział w lekcji historii, która przygotowała ich do wizyty w byłym obozie koncentracyjnym w Auschwitz- Birkenau.
Wczesnym rankiem w środę uczniowie wraz z opiekunami wyjechali na dwudniową wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa.
W Oświęcimiu zwiedzili były obóz zagłady, złożyli kwiaty pod ścianą śmierci i minutą ciszy uczcili pamięć ofiar.
Następnie w dwóch grupach wzięli udział w warsztatach podsumowujących wizytę w obozie.
Czwartek był dniem przeznaczonym na zwiedzanie Krakowa.
Obie grupy udały się na bardzo ciekawy spacer, podczas którego zobaczyć mogły najważniejsze atrakcje turystyczne miasta: Wawel, Skarbiec Koronny, dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu, katedrę, dzielnicę uniwersytecką, okno papieskie, Rynek Główny, Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice.
Nie zabrakło oczywiście spotkania ze Smokiem Wawelskim, który niejednego ucznia wystraszył zionąc ogniem.
Po bardzo ciekawej wycieczce po dawnej stolicy Polski, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni uczniowie wrócili do Rawicza.
Kolejny dzień rozpoczął się dla nich udziałem w lekcjach- była to wspaniała okazja, aby niemieccy nastolatkowie mogli zobaczyć, jak wyglądają zajęcia w polskiej szkole. Nasi uczniowie natomiast mieli możliwość porozmawiania z zachodnimi sąsiadami i zadawania im różnych pytań.
Po lekcjach uczniowie wraz z opiekunami rozpoczęli pierwszą część warsztatów podsumowujących projekt. Mówiono o tym, jakie znaczenie ma wzajemne poznanie, bo wtedy obalamy stereotypy i likwidujemy uprzedzenia. Były też zabawy integracyjne. W grupach polsko – niemieckich uczniowie budowali wieże z papieru, taśmy i słomek. Następnie sprawdzano wytrzymałość wież poprzez położenie na nich tabliczek czekolady. Nagrodą dla wszystkich grup było ich skonsumowanie po zakończeniu zabawy.
W południe uczniowie niemieccy i polscy udali się wraz z nauczycielami do Środowiskowego Domu Samopomocy w Rawiczu. Pani kierownik Edyta Naskręt opowiedziała o działalności Domu, pracowniach terapeutycznych, grupach rozwoju zainteresowań i projektach animacyjnych. Uczniowie niemieccy z zainteresowaniem przysłuchiwali się informacjom, gdyż uczą się w zawodzie pedagogika socjalna i w przyszłości mogą pracować w podobnych instytucjach.
Po obiedzie w szkole uczniowie kontynuowali prace w grupach polsko- niemieckich. Podsumowano cały tydzień za pomocą plakatów.
Przygotowanie wymiany nie byłaby możliwe bez wsparcia finansowego organizacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Rady Rodziców działającej przy Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu.
Serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam spotkania, które, jak zawsze, okazało się wspaniałym doświadczeniem dla młodych ludzi, pokazało, że mimo trudnej i smutnej historii łączącej oba narody, możliwe jest obecnie życie w pokoju i tylko od nas samych zależy, jak długo taka sytuacja się utrzyma.
Organizatorką wymiany była pani Małgorzata Kędzia – opiekunka Szkolnego Klubu Europejskiego w ZSZ.
Podczas tygodnia spotkań do różnych zajęć zaangażowani byli również nauczyciele ZSZ: pani Iwona Kurzawa, pani Anna Funka- Leciejewska, pani Izabela Żyto, pani Karolina Greszta oraz pani Patrycja Stelmaszyk.
Jesteśmy przekonani, że tegoroczne spotkanie było przykładem na przełamywanie stereotypów, na zawieranie nowych przyjaźni i będzie motorem do organizowania następnych wyjazdów dla naszych uczniów.
Patrycja Stelmaszyk