Trekking, niedźwiedź i integracja, czyli wyprawa w Bieszczady!
W dniu 10 kwietnia br. 46 uczniów naszej szkoły wyruszyło wraz z organizatorem wyjazdu p. Rafałem Jędrzejakiem oraz opiekunami p. Magdaleną Ratajczak, p. Sabiną Kasprzak i p. Tomaszem Sierpowskim na trzydniową wyprawę krajoznawczo – trekkingową w Bieszczady.
Pierwszym punktem wycieczki były Bieszczadzkie Drezyny Kolejowe na stacji Uherce Mineralne. Był to doskonały sposób na odreagowanie 10- godzinnej podróży i nabranie sił przed wędrówką po bieszczadzkich szlakach.
Celem podróży i jednocześnie bazą noclegową były Ustrzyki Górne – znana miejscowość położona w wysokogórskiej części Bieszczad. To właśnie tam kręcone były odcinki popularnego serialu „Wataha”, co dla wielbicieli produkcji stanowiło niemałą atrakcję.
Pierwszego dnia po zakwaterowaniu się w ośrodku „Kremenaros” cała grupa udała się na Połoninę Caryńską. Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Bieszczadach. Wyprawa na połonińskie szczyty wymagała dobrej kondycji fizycznej, jednak wszystkim udało się pokonać całą zaplanowaną trasę. Wysiłek rekompensowały niezwykłe widoki. Tego dnia przemierzyliśmy ok. 9 km.
Drugiego dnia wędrówka okazała się jeszcze trudniejsza ze względu na warunki pogodowe. Celem wyprawy była Tarnica – najwyższy szczyt województwa podkarpackiego ( wysokość 1324 m. n.p.m). Ze względu na silnie wiejący wiatr i niską temperaturę zrezygnowaliśmy z wejścia na szczyt, dotarliśmy jednak do Siodła pod Tarnicą ( 1276 m. n.p.m). Po 5- godzinnej wędrówce i krótkim odpoczynku udaliśmy się nad Solinę . Dzisiaj to niezwykle atrakcyjna miejscowość turystyczna, raj dla żeglarzy i amatorów różnego typu sportów wodnych. W latach 1960- 1968 wybudowano tam potężną zaporę, tworząc w ten sposób największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Płynąc statkiem spacerowym podziwialiśmy urok tego niezwykłego miejsca. Wieczorem odpoczywaliśmy przy ognisku, smażyliśmy kiełbaski, słuchaliśmy muzyki.
Ostatniego dnia oglądaliśmy prawdziwie dzikie Bieszczady siedząc w leśnej kolejce wąskotorowej Majdan – Balnica. W Rzeszowie zjedliśmy wspólny posiłek, a następnie udaliśmy się do Rawicza.
Wycieczka w Bieszczady okazała się najlepszym sposobem na poznanie fauny i flory tego miejsca, a także kultury i stylu życia mieszkańców tamtego regionu. Celem wyjazdu było także promowanie turystyki trekkingowej, sportu, a także integrowanie młodzieży.
S. Kasprzak, M. Ratajczak, R. Jędrzejak, T. Sierpowski – nauczyciele ZSZ w Rawiczu