Szkolny Klub Europejski ma 25 lat!
1 grudnia br. obchodziliśmy jubileusz 25 – lecia istnienia Klubu Europejskiego w naszej szkole. Szkolny Klub Europejski powstał we wrześniu 1997 roku z inicjatywy pani wicedyrektor Urszuli Suchanek. Pierwszymi opiekunkami Klubu zostały panie: Małgorzata Kędzia i Danuta Michalska. Dyrektorem Zespołu był wówczas pan Władysław Boryczka.
Klub zajmował się wieloma aspektami. Głównym celem działań organizacji było przybliżenie społeczności szkolnej pojęcia Unia Europejska, do której wkrótce mieliśmy przystąpić. Drugim elementem stało się szukanie partnera w Niemczech, aby zmotywować uczniów do nauki języka niemieckiego, poznania kultury i tradycji kraju sąsiadów.
Podczas pierwszych 10 lat organizowaliśmy konkursy i wystawy o Unii Europejskiej z okazji różnych ważnych wydarzeń.
16.04.2003 roku zorganizowaliśmy wraz z Młodzieżowymi Animatorami Lokalnymi „Debatę Europejską”. Gościliśmy m.in. posłów Rzeczpospolitej Polskiej: pana Marcina Libickiego z Prawa i Sprawiedliwości, Witolda Tomczaka z Ligi Polskich Rodzin i Leszka Samborskiego – wiceprezesa Unii Polityki Realnej.
Goście mówili o wadach i zaletach wejścia Polski w struktury UE.
Szkolny Klub Europejski organizował także wycieczki do Berlina, Drezna, Miśni, Moritzburga, Frankfurtu nad Odrą, spotkania wigilijne, spotkania z wolontariuszami z Europy , przedstawienia w języku niemieckim.
Kilkakrotnie organizowaliśmy spotkania ekumeniczne, pt. „Chrześcijańskie korzenie Europy”. Zapoznaliśmy się z działaniami wspólnoty ekumenicznej z Taizé (czyt. Teze) we Francji i w duchu tej wspólnoty śpiewaliśmy kanony z Taizé w języku polskim, czeskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i angielskim.
Od roku 1998 mamy kontakt ze szkołą partnerską BerufsschulzentrumamWesterberg. Uczniowie z naszego Zespołu spotykają się z rówieśnikami z Niemiec raz w Polsce, raz w Osnabrück. Program wymiany obejmuje gry i zabawy integracyjne, zwiedzanie Osnabrück, Bremy, naukę języka polskiego, wizytę w Landtagu (czyli parlamencie) Dolnej Saksonii w Hanowerze, zwiedzanie szkół i udział w projektach.
SKE organizuje także spotkania informujące o działalności Klubu, o szkole partnerskiej, historii i zabytkach Osnabrück.
W dniu dzisiejszym społeczność naszego Zespołu, jak też zaproszeni goście, wysłuchali informacji o działaniach Klubu na przestrzeni 25 lat oraz o wymianach uczniów. Wszyscy mogli obejrzeć slajdy i wysłuchać piosenek w języku niemieckim (Friedenslied i „Je neparle pa france” Namiki), angielskim („Schallow” Lady Gagi i Bradleya Coopera w wykonaniu Wiktorii Wojtyczki z 4tz5 oraz ”Sing me to sleep” Alana Walkera w wykonaniu Mateusza Jóskowiaka z 3tb) i francuskim („Papaoutai” – piosenkę tę wykonuje w oryginale Stromaeo, a dla nas zaśpiewał Bartek Kowalski z 4tti). Dominik Perz z klasy 1tb wyrecytował liryk miłosny w języku niemieckim. Chór złożony z uczennic i uczniów klas 4tz, 4tz5 i 3tb zaśpiewał także miłosną piosenkę „Dat dumeen” w dialekcie Plattdeutsch, którym mówi się na północy Niemiec.
Spotkanie prowadzili Magda Odrzywałek z klasy 3th i Bartek Kowalski z klasy 4tti.
W uroczystości uczestniczyli znamienici goście: pan Jakub Moryson – wicestarosta Powiatu Rawickiego, Dyrekcja naszego Zespołu, nauczyciele i uczniowie ze szkół powiatu rawickiego, opiekunki Klubu oraz absolwenci naszego Zespołu: Adrian Otworowski, Jakub Misiek i Jakub Klupś, którzy kiedyś działali w Klubie i chcieli wraz z nami świętować uroczysty jubileusz. Podkreślili oni, że dzięki zaangażowaniu w Klubie Europejskim nawiązali nowe znajomości, poszerzyli kompetencje językowe, poznali inne kultury.
Za merytoryczne przygotowanie uczniów, jak też dekoracje odpowiadały opiekunki Klubu.
Goście mogli wpisać się do pamiątkowej księgi i poczęstować kanapkami i ciastkami, przygotowanymi przez uczniów naszej szkoły dzięki finansowemu wsparciu Rady Rodziców, za co pięknie dziękujemy.
Wicestarosta Jakub Moryson podziękował opiekunce Klubu Europejskiego za zaangażowanie i życzył dalszych sukcesów.
Małgorzata Kędzia