Śladami rawickich Żydów – spotkania edukacyjne
Lokalna historia to temat, który ciekawi i inspiruje niezależnie od wieku czy życiowych doświadczeń. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniach edukacyjnych poświęconych sytuacji Żydów na ziemi rawickiej.
Inicjatywa ta możliwa była dzięki zaangażowaniu i pasji p. Tomasza Dyby – regionalisty, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Rawicza.
Celem organizacji jest między innymi przywracanie pamięci o wielokulturowości miasta, w którym żyjemy, a także rozpowszechnianie wiedzy o przeszłości naszej małej ojczyzny.
W październiku br. kilka klas technikum i branżowej szkoły I stopnia uczestniczyło w spacerach poświęconych upamiętnianiu społeczności rawickich Żydów. Pierwszym miejscem spotkań był cmentarz żydowski, który został założony w I połowie XVIII wieku, a zniszczony w czasie II wojny światowej. Nagrobki wówczas potłuczono i zużyto jako materiał budowlany. Młodzież zobaczyła także miejsce, gdzie jeszcze na początku XX wieku funkcjonowała rawicka synagoga. Została ona zburzona w 1941 roku, ale jej elementy można zauważyć, ponieważ w 2008 roku odkopano zachowane fragmenty fundamentów.
Przewodnik pokazał uczniom także kamienice, w których mieszkali rawiccy Żydzi, a także opowiedział o prowadzonych przez nich interesach zarówno na terenie miasta, jak i na całym świecie.
Spacer śladami rawickich Żydów był nie tylko okazją do poznania nieznanych faktów z historii miasta, ale próbą zrozumienia, że przeszłość jest nieodłącznym elementem naszej tożsamości.
Sabina Kasprzak