Pożegnanie z Lizboną
Trzeci tydzień praktyki dobiegł końca. W tym czasie realizowaliśmy kolejne zagadnienia finansowo – księgowe. Poza tym zorganizowano nam dwie wizyty w lizbońskich instytucjach, w celu przedstawienia ich struktury organizacyjnej oraz zagadnień BHP i przeciwpożarowych w praktyczny sposób. Te instytucje to: lizbońskie metro i lizbońska straż pożarna. W siedzibie metra braliśmy udział w próbnej ewakuacji budynku. W siedzibie straży pożarnej przeszliśmy szkolenie praktyczne i teoretyczne, łącznie z gaszeniem pożaru. W obu instytucjach przyjęto nas bardzo serdecznie a szkolenia były bardzo profesjonalne.
Nadszedł czas na podsumowanie naszego pobytu w Lizbonie.
Zdobyliśmy nowe umiejętności i kompetencje zawodowe oraz:
- Budowaliśmy relacje w środowisku międzynarodowym,
- Poznaliśmy nową kulturę i zwyczaje Portugalczyków,
- Poznaliśmy historię i zabytki Portugalii,
- Dobrze poznaliśmy Lizbonę wraz z jej atrakcjami i niepowtarzalnym klimatem tego miasta,
- Komunikowaliśmy się w języku angielskim.
Wyjazd był dla nas sprawdzianem charakteru. Staliśmy się bardziej tolerancyjni, poradziliśmy sobie przebywając daleko od domu, odnaleźliśmy się w nowych, często stresujących sytuacjach.
Lizbona i Portugalia pozostaną w naszych sercach, w szczególności za Lizbończyków, którzy są uśmiechnięci, pomocni i otwarci na nowe relacje i zawsze mają czas na rozmowę, za słońce, za zabytki, za oceanarium, za plaże i ocean.
Uczniom podczas pobytu w Portugalii towarzyszyły nauczycielki Beata Glura- nauczyciel przedmiotów zawodowych ekonomicznych i Magdalena Psarska- nauczyciel języka angielskiego.
Cały pobyt uczniów i nauczycieli w Portugalii został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER)
w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” , projekt „Aktywny Europejczyk – kompetentny zawodowiec” realizowany w ZSZ w Rawiczu
Uczniowie z klasy III TE z opiekunkami Beatą Glurą i Magdaleną Psarską