Podsumowanie projektu realizowanego w ramach programu Erasmus +
16 grudnia br. w murach rawickiego Zespołu Szkół Zawodowych odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Rozwój kompetencji językowych i psychospołecznych kadry ZSZ w Rawiczu”. W konferencji udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz na czele ze starostą Adamem Sperzyńskim, radni powiatu rawickiego wraz z Przewodniczącym Rady Maciejem Jagodzińskim, dyrektorzy szkół, a także nauczyciele z powiatu rawickiego. Celem spotkania było rozpowszechnienie idei programu Erasmus + i zachęta do korzystania ze środków Unii Europejskiej w zakresie szkoleń zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów.
Spotkanie poprowadziła Paulina Pietkiewicz, absolwentka szkoła i jednocześnie osoba wspierająca realizatorów projektu przez cały okres jego realizacji. Na samym początku przedstawiła cele przedsięwzięcia, a przede wszystkim zalety programu Erasmus +. Opowiedziała także o swoich doświadczeniach i wyjazdach, które wpłynęły na jej życiowe wybory i umożliwiły rozwijanie kariery zawodowej.
Anna Motwicka – Kaczor z fundacji Artes Edu ( działającej w sferze edukacji, sztuki i szeroko pojętego rozwoju osobistego) przedstawiła zebranym innowacyjne działania mające na celu usprawnienie relacji nauczyciel – uczeń i budowanie pozytywnych relacji interpersonalnych.
Jednak najważniejszą częścią konferencji były podsumowania dokonane przez samych uczestników trzech mobilności – szkoleń z Malty, Cypru i Portugalii. Magdalena Niedziałek i Maria Kośmider – Busz opowiedziały o doświadczeniach, jakie zdobyły w czasie szkolenia na Cyprze i korzyściach wdrożonych po powrocie. Paula Wałoszek i Rafał Jędrzejak ( reprezentanci grupy szkolącej się w portugalskim Viana do Castelo) przedstawili sposoby doświadczania dobrostanu i rozpowszechniania tego zjawiska w środowisku szkolnym. Sylwia Maciaszek – Basty, szkoląca się wraz z innymi nauczycielkami na Malcie, opowiedziała o roli komunikacji we współczesnym świecie, rozwoju osobistym i poszerzaniu kompetencji językowych i społecznych w czasie nauki języka angielskiego.
Na zakończenie pierwszej części konferencji zaproszeni goście wysłuchali wykładu Anny Funki – Leciejewskiej z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Rawiczu pt: „Kompetencje, dobrostan i mindfulness – droga do szczęśliwego nauczyciela i ucznia”.
Po przerwie kawowej zaproszeni goście mogli uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez uczestników projektu, między innymi muzykoterapii, lepieniu w glinie czy ćwiczeniach pozwalających opanować stres w nieoczekiwanych sytuacjach. Jedna z grup przygotowała warsztaty zatytułowane „World Cafe –Small Talk”, w czasie których można było dowiedzieć się więcej o kursach językowych na Malcie.
Konferencja spotkała się z pozytywnym odzewem i udowodniła, że projekty realizowane w ramach programu Erasmus + to wyznacznik nowoczesnej szkoły i doświadczenie, które procentuje na przyszłość.
Fot. ZSZ Rawicz