Goście z Gruzji i Francji.
W dniu 18 grudnia br. gościliśmy w naszym Zespole wolontariuszy z Francji i Gruzji. Tornike Kakalashvili z Gruzji i Michel Buffeteau z Francji przebywają w Polsce od 1 września 2019 roku.
Zaproszenie było możliwe dzięki organizacji Fundacja Centrum Aktywności Twórczej z Leszna, a wysłane zostało przez Szkolny Klub Europejski. Fundacja Centrum Aktywności Twórczej gości wolontariuszy EVS od 2010 roku.
European Voluntary Service (Wolontariat Europejski) to indywidualne lub grupowe projekty wolontariackie, w których udział brać mogą młodzi ludzie w wieku od 18 do 30 lat. Realizowane są one w krajach Unii Europejskiej, jak i w krajach nie będących członkami wspólnoty. Działania w ramach wolontariatu mają na celu rozwój, poszerzanie wiedzy, a także zdobycie wielowymiarowego doświadczenia. Wolontariat Europejski dodatkowo stwarza okazję do poznania nowych kultur oraz języków.
W ramach swojej pracy w Fundacji wolontariusze odwiedzają różnorakie placówki m. in przedszkola, szkoły, stowarzyszenia, domy kultury, ośrodki opiekuńczo-rehabilitacyjne, zakłady karne. Pobyt wolontariuszy w Polsce pokryty jest z środków Komisji Europejskiej pt. „Erasmus+”.
Goście w bardzo interesujący sposób przedstawili swoje kraje. Prezentując zdjęcia i filmiki opowiadali o tradycjach, kuchni, sporcie, języku. Podziwialiśmy miejsca warte zwiedzenia w Gruzji i we Francji.
Tornike ma 22 lata i studiuje dziennikarstwo. Opowiadał o swoim górzystym państwie pokazując przepiękne zdjęcia. Oprócz Gruzinów w Gruzji mieszkają Azerowie, Ormianie, Abchazi, Osetyjczycy, Rosjanie. Gruzja jest tyglem wyznaniowym. 82% społeczeństwa deklaruje przynależność do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, 4% do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, 2% do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, około 9% wyznaje islam. Tornike przedstawił nam stolicę państwa Tbilisi, swoje miasto rodzinne Gori i rozsławione piosenką Filipinek Batumi. Poznaliśmy związki Gruzji z Polską i dowiedzieliśmy się, za co Gruzini kochają polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Do tradycyjnych potraw gruzińskich należy chaczapuri – zapiekany placek nadziewany serem i chinkali – pierogi o charakterystycznym kształcie „sakiewek”. Z zainteresowaniem słuchaliśmy języka gruzińskiego brzmiącego dla nas obco i niezrozumiale. Gamarjoba to to po gruzińsku „cześć” , a madloba oznacza „dziękuję”. Tornike pokazał nam , jak czyta się niektóre litery. Pokazał też tradycyjne dla Gruzji stroje i zaprezentował gruzińskie tańce. Oglądaliśmy taniec państwa młodych podczas ceremonii zawarcia związku małżeńskiego.
Michel Buffeteau to 22 -letni student pochodzący z Pouzauges. Studiuje budowę konstrukcji drewnianych. Michel opowiedział nam o Paryżu i innych ważnych miejscach Francji. Poznaliśmy jego miejscowość Pouzauges, zamki nad Loarą, francuskich sportowców, pisarzy, aktorów i piosenkarzy. Nie zabrakło informacji o francuskim jedzeniu. Do tradycyjnych potraw oprócz żółtych serów i bagietki należy fondue i raclet.
Goście opowiadali także o wolontariacie europejskim, tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem (w Gruzji są 2 choinki, znana nam zielona ozdobiona bombkami i świecidełkami i druga zwana Cziczilaki) i odpowiadali na pytania naszych uczniów.
Spotkanie odbywało się w języku angielskim. Po angielsku dogadywały się z panami także nasze nauczycielki języka niemieckiego. W języku angielskim konwersował z wolontariuszami dyrektor naszego Zespołu pan Piotr Mosiek.
Małgorzata Kędzia – nauczycielka ZSZ w Rawiczu