25 lat minęło …
25 lat temu, w dniach 6-12 czerwca 1999 roku, miała miejsce pierwsza wymiana uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu i szkoły Berufsbildende Schulen der Stadt Osnabrück z Niemiec. Inicjatorką nawiązania współpracy ze szkołą w Niemczech była pani Małgorzata Kędzia, która podczas studiów przebywała w Osnabrück na stypendium i znalazła wśród mieszkańców tego miasta przyjaciół. Celem współpracy między szkołami miało być wzajemne poznanie, obalanie stereotypów, wspólny udział w programie i doskonalenie znajomości języka niemieckiego. Pani Kędzia napisała wiosną 1998 roku list do władz szkolnych miasta Osnabrück z prośbą o przekazanie go szkole, która byłaby zainteresowana wymianą. List trafił do rąk pana Norberta Kwasnego z Berufsbildende Schulen der Stadt Osnabrück, który zainteresował się naszym miastem.
Jesienią 1998 roku przybyło do Rawicza wraz z wychowawcami (panem Norbertem Kwasnym i panią Ritą Hovehne) na zaproszenie skierowane przez ówczesnego dyrektora Zespołu pana Władysława Boryczkę ponad 40 uczniów klas technikum uczących się w zawodzie pracownik socjalny. Była to wizyta jednodniowa, ale gościom z Niemiec tak spodobała się nasza gościnność, że postanowili utrzymać ze szkołą dalszy kontakt. W pierwszej wymianie w czerwcu 1999 roku uczestniczyli uczniowie wraz z dyrektorem panem Władysławem Boryczka, panią Danuta Michalską oraz panią Małgorzatą Kędzią. Wtedy to podpisana została umowa o partnerstwie naszych szkół. W wydarzeniu uczestniczyli dyrektor Boryczka i dyr. Jürgen Schlüter. Od tamtego momentu minęło już 25 lat. Przez ten okres wiele się zmieniło. Zmieniły się dyrekcje szkół, a także pokolenia młodzieży, ale idea wymiany pozostaje taka sama.
Celem spotkań młodzieży z Polski i z Niemiec jest wzajemne poznawanie się, wspólna praca nad projektami, porozumiewanie się pomimo różnic językowych i kulturowych, obalanie stereotypów, usuwanie uprzedzeń i tworzenie wspólnej pokojowej Europy. Jest to możliwe dzięki wspólnemu programowi, w którym uczestniczą uczniowie obydwu szkół i dzięki temu, że uczniowie mieszkają w rodzinach swoich kolegów, w ten sposób mogą poznać codzienność życia w Polsce lub w Niemczech.
Spotkania w ramach wymiany młodzieży odbywają się co roku, raz w Polsce, raz w Niemczech. W tym roku szkolnym odbyły się aż 2 wymiany, w dniach 25-30.09.2023 w Rawiczu oraz w dniach 5-9.02.2024 w Osnabrück.
Uczniowie spragnieni kontaktów z gośćmi z zagranicy, po przerwie spowodowanej pandemią, chcieli kontynuować znajomości nawiązane we wrześniu. Wymiany są dofinansowane przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Radę Rodziców w naszym Zespole. Nasi uczniowie nie muszą ponosić za udział w projekcie wysokich kosztów.
Od 2007 roku nasza szkoła partnerska w wyniku reformy szkolnictwa nosi nazwę Berufsschulzentrum am Westerberg.
Przez 25 lat uczestniczyło w wymianach z obu szkół prawie 700 uczniów.
Zwiedzanie zabytków, poznawanie ciekawych miejsc, odkrywanie historii, poznawanie siebie nawzajem, zwyczajów, tradycji, religii, praktykowanie języka obcego w realnych sytuacjach komunikacyjnych, uczenie się otwartości i tolerancji, budowanie międzynarodowych przyjaźni oraz podnoszenie samoświadomości i pewności siebie to ewidentne korzyści płynące z uczestnictwa w wymianach uczniów.
„Liczymy, że uda nam się poszerzyć współpracę o inną placówkę z Niemiec lub szkołę z innego kraju. Z pewnością przygotowanie wymiany niesie ze sobą mnóstwo przygotowań i pracy, ale zadowolenie uczniów sprawia, że warto podejmować ten trud” – podkreśla koordynatorka całego przedsięwzięcia Małgorzata Kędzia.
Małgorzata Kędzia